Terima kasih melayari laman ini
Powered by Blogger.
RSS

RPH

SUBJEK                                 : KEMAHIRAN HIDUP BERSEPADU
( PILIHAN 1 – KEMAHIRAN TEKNIKAL )
TOPIK                                   : 1.2  Elektrik
UNIT                                      : a) Jenis litar elektrik
HURAIAN                             : -    Mengenal pasti jenis-jenis litar
-          Membuat pemasangan litar
SASARAN                             : Tingkatan 1 ( 1 ARIF)
SASARAN UMUM              : Pelajar tingkatan 1
BILANGAN PELAJAR      :  12 orang
MASA                                   : 80 minit ( 09.00. pagi – 10.20 pagi)
TARIKH                                : 11 APRIL 2014
HARI                                      : SELASA
TEMPAT                               : BENGKEL ELEKTRIK

PENGETAHUAN SEDIA ADA     :
1)      Pelajar telah mempelajari mengenai elektrik dalam bab Elektrik (teras).

MATLAMAT     :
1)      Mengenal pasti dua jenis litar elektrik.
2)      Membuat pemasangan litar elektrik.

OBJEKTIF    :    Di akhir pembelajaran ini, pelajar akan dapat :
1)      Menyatakan tiga jenis litar elektrik dengan betul iaitu litar siri dan litar selari.
2)      Membuat pemasangan litar siri dan litar selari dengan betul mengikut kaedah yang betul.

ALAT BANTUAN MENGAJAR :
1)      Papan putih
2)      Pen marker
3)      LCD
4)      Komputer riba
5)      Model litar siri dan litar selari


PEDAGOGI                                      :
1)      Sumbangsaran 
2)      Soal jawab

RUJUKAN GURU                           :
1)      Huraian Sukatan Pelajaran, Kementerian Pelajaran Malaysia.
2)      Buku rujukan Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 1, 2, 3, Pilihan 1 Kemahiran Teknikal terbitan Cerdik Publications Sdn. Bhd.

RUJUKAN PELAJAR                    :
1)      Buku teks Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 1, Pilihan 1 Kemahiran Teknikal terbitan Cerdik Publicatons Sdn. Bhd.
FASA
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN
CATATAN

Set induksi

(5minit)









Pengenalan dengan mengadakan sesi soal jawab berkaitan tajuk yang diajar.








AKTIVITI GURU
1)         Guru memulakan pengajaran dengan menunjukkan gambar litar lumba kereta kepada para pelajar. Guru menanyakan soalan kepada pelajar berkaitan litar yang dipaparkan. Pelajar akan memberi idea masing-masing.
BBM/ABM : LCD Gambar Litar Lumba
Soalan : Apakah gambar yang ditayangkan?

2)         Guru mengaitkan tajuk pengajaran yang akan diajar pada hari ini.

AKTIVITI PELAJAR
1)         Pelajar mengeluarkan idea masing-masing
2)         Pelajar bertindak balas dengan soalan guru.


-    Menarik minat pelajar serta membuka minda pelajar.
-    Meransang pelajar untuk lebih bersedia






Domain:
-    Domain afektif
-    Domain kognitif
-    Domain psikomotor

-      Guru perlu   memerhatikan reaksi murid.









Nilai murni:

-  Prihatin
-  Peka
-  Kerjasama



Langkah
1

 (25) minit)


Jenis Litar

1.        Litar Siri
2.        Litar Selari




AKTIVITI GURU
1)      Guru menerangkan dengan jelas mengenai litar siri dan litar selari.
2)      Guru membanding beza antara litar siri dan litar selari bagi menambahkan pemahaman para pelajar.
3)      Guru menggunakan bantuan komputer riba dan LCD bagi memudahkan pengajaran dan menambahkan pemahaman para pelajar.
4)      Guru mengarahkan pelajar memberi perhatian dan membuat catatan isi penting.
5)      Guru mengarahan pelajar bertanya andai tidak memahami atau keliru dengan sesuatu perkara.

AKTIVITI PELAJAR
1)         Pelajar  memerhati dan mendengar penerangan yang diberikan dengan tekun.
2)         Pelajar membuat catatan isi-isi penting.
3)         Pelajar bertanya soalan sekiranya terdapat kekeliruan pemahaman.


-    Pelajar dapat mengetahui dengan jelas jenis-jenis litar elektrik iaitu litar siri dan litar selari





Domain
-    Domain afektif
-    Domain kognitif


- Guru memberi arahan supaya pelajar mencatat isi pelajaran.







Nilai murni:
-      Perihatin
-      Peka
-      Kerjasama


Langkah
2

 (35
minit)


Pemasangan Litar

1.       Pemasangan litar siri
2.       Pemasangan litar selari
3.       Pemasangan litar siri-selari

AKTIVITI GURU
1)      Guru mengarahkan pelajar berpecah kepada enam kumpulan iaitu dua orang bagi setiap kumpulan.
2)      Guru menunjuk cara melakukan pemasangan litar siri dan litar selari sebagai panduan untuk pelajar menjalankan amali pemasangan litar.
3)      Guru mengarahkan pelajar membuat pemasangan bersama pasangan masing-masing.
4)      Guru menanyakan soalan kepada pelajar.


AKTIVITI PELAJAR
1)      Pelajar duduk di dalam kumpulan masing-masing.
2)      Pelajar membuat pemasangan litar mengikut kaedah yang ditunjuk oleh guru sebentar tadi.
3)         Pelajar bertindak balas dengan soalan guru.


-    Pelajar membuat pemasangan litar elektrik mengikut kaedah yang betul.










Domain:
-    Domain afektif
-    Domain kognitif
-    Domain psikomotor

Guru memantau kerja-kerja pemasangan litar setiap kumpulan.









Nilai murni:
-      Perihatin
-      Peka
-      Kerjasama


Langkah 3

(10 minit)



Kuiz

-           Litar siri dan selari

AKTIVITI GURU
1)        Guru memberikan soalan latihan pengukuhan kepada para pelajar.
2)        Guru membincangkan soalan latihan pengukuhan.


AKTIVITI PELAJAR
1)        Pelajar menjawab latihan pengukuhan yang diberikan.
2)        Pelajar menjawab soalan guru dalam sesi perbincangan.

-    Pelajar dapat mengimbas ilmu pengetahuan yang baru dipelajari dan dapat membantu menguatkan memori pelajar.

Domain:
-    Domain afektif
-    Domain kognitif
-    Domain psikomotor


-     Guru memerhatikan pelajar.






Nilai murni
-     Teliti
-     Kerjasama
-     Kreatif
-     Cekap


Langkah
4

(5 minit)






Penutup

Rumusan keseluruhan  isi
pelajaran pada hari tersebut.

1.         Guru meminta pelajar membuat rumusan keseluruhan isi pengajaran yang disampaikan.

2.         Guru mengucapkan tahniah kepada pelajar yang telah menjawab soalan pengukuhan dengan betul.

3.         Guru mengarahkan pelajar mengemas
bengkel sebelum pulang ke kelas masing-masing.


Merangsang minda pelajar supaya lebih kreatif.



Guru perlu memerhatikan reaksi murid.

Nilai murni:
-  Prihatin
-  Peka
-  Kerjasama


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 comments:

Post a Comment